Gulyás Gergely megint megígérte, hogy nem változnak a választás szabályai – múltkor is megígérte, aztán változtak
Persze minden attól függ, honnan nézzük. Szavazzon, ön hisz-e a miniszternek.
Persze minden attól függ, honnan nézzük. Szavazzon, ön hisz-e a miniszternek.
A Tisza Párt elnöke hosszan beszélt a Szalay-Bobrovniczky Kristófról készült hangfelvételről, a Ruszin-Szendi Romuluszt ért támadásokról, de egy új választási törvényt is belengetett.
Magyar szerint komoly átalakítás jöhet.
Az ítéletet már meghozta a kormány a szabad média és a civilek felett, a büntetés lehetőségét megadó törvény elfogadása a Fidesz tavaszi terve.
Már a 2026-os parlamenti választásra készülve módosította a Fidesz-kétharmad a voksolás szabályait, pontosabban az egyéni képviselői körzetek határaiat. A kormányzat szerint a változtatás “példamutatóan arányos”, de a jelek szerint igyekeztek azért úgy csinálni, hogy a Fidesznek kedvezzen.
Plusz négy, rendkívüli ülésnapot kell beiktatni még karácsony előtt, hogy minden fontos jogszabály-változtatást át tudjon tolni a Fidesz még év vége előtt a törvényhozáson.
A Magyar Falu Program sikeres, a választási törvény példamutató a bírák elégedetlenkedése pedig érthetetlen – Gulyás Gergelyt hallgatta meg az Igazságügyi Bizottság.
Teljesen átszabja Budapest választókerületi térképét a Fidesz. Van körzet, amely eddig Budán volt, most Pestre került. Megszűnik az egyetlen olyan választókerület, amelyik egyben lefedett egy teljes kerületet – most négyfelé szabdalták. Pest megyében is teljes a káosz, de itt, úgy tűnik, a Fidesz jár rosszul a körzethatár-bűvészkedéssel.
Gyurcsány Ferenc szerint a Fidesz választási atombombát készül dobni Budapestre, Karácsony Gergely pedig úgy vélte, a kormánypártok megpuccsolják a választási akaratot. Bedő Dávid azt mondta, hogy gyakorlatilag olyan területeket vontak egy körzetbe, amiknek semmi közük egymáshoz.
Nem vette a nevére a Fidesz a választási szabályokat 78 ponton átíró javaslatcsomagot, amely teljesen átszabná a budapesti választókerületeket, és kettővel csökkenti a számukat. Pest megyében viszont kialakítanak két újat, de még Fejérben és Csongrádban is igazítanak kicsit. A Karácsony–Vitézy-eset miatt szabályozzák a szavazatok újraszámolásának lehetőségét szoros főpolgármester-választási eredménynél.
Az ötletelés már elkezdődött, a 2026-os választások szempontjából pedig sorsdöntő is lehet, hogy milyen, a voksolás rendszerét, szabályait átalakító javaslatokat hajlandó megszavazni a Fidesz kétharmad. A pártok össze-vissza újrahasznosítják egymás ötleteit, de a kötelezők és a Tiszát gyengítő javaslatok még sehol. Lehet, hogy utóbbiakat majd nem is a Fidesz nyújtja be, hanem kiszervezi a Mi Hazánknak.
A csatornának az Igazságügyi Minisztérium válaszolt.
A Válasz Online információi szerint a francia mintát ültetnék át.
A júniusi tapasztalatok ismeretében megint átírhatja a választási szabályokat a Fidesz. Korábban eltörölt regulákat is visszahozhatnak Orbánék a 2026-os esélyeiket javítandó, de leporolhatják azt az ötletüket is, amellyel még több mandátumot sajtolhatnak ki a határon túliakból. Dobszay János és Lengyel Tibor cikke.
Egyelőre nem változik a kormánypártoknak a valós társadalmi támogatottságukhoz képest nagyobb, kétharmados parlamenti többséget biztosító választási mandátumszámítás, hiába javasolta a Mi Hazánk. Határozati javaslatukat a végszavazásig engedte a Fidesz-KDNP, majd leszavazta.
Nincs fék a Mi Hazánk törvénymódosító-vonatán: az országgyűlési és az önkormányzati választás megreformálása után elővették a még jobbikos időkből származó ötleteiket, és szűkítenék a választójogot, valamint eltörölnék a képviselők mentelmi jogát.
"Akár tudjuk is támogatni" – ismerte el végre a KDNP-s Nacsa Lőrinc a kormány(pártok) nevében a parlamentben, amikor a Mi Hazánk azon törvényjavaslatáról ment a vita, amely felbolygatná a jövőre megválasztandó új fővárosi közgyűlést – a kormánypártok érdekeinek is megfelelően. Novák Előd a változtatás szükségességét azzal indokolta, hogy "nem tartható a torz választási rendszer". Az ellenzék egy Fidesz–Mi Hazánk-paktumtól és a "Volner-trükk" újrajátszásától tart, miközben az “ötletgazda” már az országgyűlési választási szabályokat is átírná.
Az új, listás rendszerben a Fidesz-KDNP a mostaninál több helyet szerezhet a közgyűlésben.
A kormánypártok a Mi Hazánk „zsarolásának” is engedtek, hogy egyszerre tárgyalják az önkormányzati választási szabályokat átíró javaslatukat és annak vállalását, hogy majd később a parlamenti választás rendszerét is arányosabbá teszik.